Jak wykreować złoty strzał w biznesie?
Biznes Tomasz Leżoń - 30-01-2020

Jak wykreować złoty strzał w biznesie?

To produkty, które zrewolucjonizowały historię swych przedsiębiorstw, niejednokrotnie chroniąc przed bankructwem, modyfikując całą branżę i doprowadzając do wyjątkowych sukcesów. Takie „złote strzały” nie są zjawiskiem powszednim, jak historia pokazuje zdarzają się one naprawdę nieczęsto.

Pokemon Go

To produkcja firmy Nintendo, pochodzącej z Japonii. Działa ona na rynku od przeszło stu lat. Początki jej kariery wiążą się z produkcją i sprzedażą kart do gry tzw. hanafuda. Jej czasy świetności przypadają na lata 80, gdy wprowadzono grę wideo Donkey Kong, następnie produkcja 8-bitowej konsoli NES, Gameboya, konsoli SNES, Nintendo 64,GameCube, Wii oraz gry Mario. Kolejno przez wiele lat przebywała w cieniu, do końca nie radząc sobie z inwazją i rozwojem smartfonów. Dopiero powrót do świetności zagwarantowała sobie stworzeniem aplikacji Pokemon Go. Aplikacja ta wywołała rewolucję na całym świecie. Dzięki temu sukcesowi akcje firmy wycenione zostały na ponad 9 miliardów dolarów.

Jak wykreować złoty strzał w biznesie?

iPod

Powrót Steve’a Jobs’a do Apple okazał się zbawienny dla spółki, gdyż stała ona już na skraju bankructwa. Działania jakie wprowadził polegały na redukcji produktów o takim samym przeznaczeniu, wiązało się to także z redukcją etatów. Na początku Jobs zajmował się produkcją tylko i wyłącznie czterema produktami. Jego działania po roku przyniosły firmie 309 milionów dolarów. Dopiero pojawienie się iPada wywołało niemałe emocje na świecie, wszyscy całkowicie zmienili sens słuchania muzyki. Przez 10 godzin można było bez przerwy słuchać wybranego przez siebie zespołu czy gatunku muzycznego. Po trzech latach od wydania tego produktu jego sprzedaż sięgnęła 22,5 miliona dolarów. Wprowadzenie tego produktu na rynek zbudowało wśród klientów Apple poczucie zaufania, co okazało się przydatne przy wypuszczeniu kolejnych produktów takich jak iPhone czy iPad, które również cieszą się dużą popularnością aż do dnia dzisiejszego.

W historii złotych strzałów biznesowych znalazły się także Windows 95, Minecraft oraz Kindle.