Sport a stres. Jak sport może pomóc w walce ze stresem?
Uroda i Zdrowie Marta Czajka - 26-01-2023

Sport a stres. Jak sport może pomóc w walce ze stresem?

Stres dla wielu ludzi stał się nieodłączną częścią życia, co niestety napawa smutkiem. Należy robić wszystko, aby to złe odczucie miało jak najmniejszy wpływ na codzienne funkcjonowanie. Jedną z metod jest rozpoczęcie treningów w wybranej dyscyplinie sportowej.

Sport potrafi zniwelować stres

W sytuacjach nerwowych organizm ludzki wytwarza zbyt duże ilości kortyzolu - hormonu stresu. Pomocą w tym problemie jest wysiłek fizyczny, a odmian sportu jest przecież całe mnóstwo. Podczas aktywności uwalniają się duże ilości norepinefryny i serotoniny. Są one niekiedy jednym ze składników leków antydepresyjnych. To jednak nie wszystko, ponieważ uprawiając sport wytwarzany jest także kwas gamma aminomasłowy. Odpowiada on za tłumienie nadmiernego pobudzenia neuronów, w rezultacie zmniejsza się poczucie niepokoju, a nastrój ulega dużej poprawie.

Sport a stres. Jak sport może pomóc w walce ze stresem?

Sport to zdrowie!

Powyższe przysłowie jest chyba znane każdemu i trudno się z nim nie zgodzić. Podczas ruchu wytwarzane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Tym samym zmniejszają się ewentualne dolegliwości bólowe i organizm ma większą wydolność, zatem może znacznie dłużej trenować. Wybór najlepszej dla siebie dyscypliny sportowej to już kwestia indywidualna, każdy powinien zadecydować samodzielnie. Bierze się wówczas pod uwagę kilka czynników, międzt innymi kondycję i efekty, które chce się uzyskać.

Przegląd sportów redukujących stres

Pierwszą z propozycji godnych rozważenia jest joga, dzięki której można liczyć na uspokojenie ciała i umysłu. Wewnętrzna równowaga jest przywrócona, a oddech wyregulowany. To wszystko można osiągnąć poprzez wybór szkoły, gdzie poza nauką jogi można nawiązać nowe, ciekawe znajomości, co także prowadzi do zniwelowania stresu. Uprawianie joggingu przynosi także wiele korzyści dla zdrowia, w tym psychicznego. Podczas biegania łatwiej na spokojnie przemyśleć trudne sytuacje w swoim życiu, w tym te generujące duże ilości stresu. Świeże powietrze jak najbardziej temu sprzyja, w chłodniejsze dni natomiast warto wybrać się na basen. Przepłynięcie kilku długości z pewnością przyniesie dobry skutek.