Wszystko, co powinieneś wiedzieć o transporcie drobnicowym
Biznes Tomasz Rybkowski - 27-01-2021

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o transporcie drobnicowym

Spedycja drobnicowa polega na dostarczeniu ładunku o niewielkich gabarytach z jednego punktu do drugiego. Zazwyczaj są to produkty przetworzone i wyroby gotowe, które można zapakować w jednostkowe lub zbiorcze opakowanie. Warunkiem jest, że będą one posiadały stałą formę zewnętrzną i nie będą poddane podziałowi w czasie przeładunku. Przewożenie produktów podczas spedycji drobnicowej może odbywać się w worku, kartonie, beczce lub skrzyni, czy też butli. Kiedy jednak przewożony zostaje samochód lub rower, opakowanie nie jest konieczne. Nie wszystkie rzeczy można wpisać na listę transportu drobnicowego. Jest to niemożliwe m.in. w przypadku zwierząt, roślin, broni, żywności i materiałów wybuchowych. Twoja firma zajmuje się sprzedażą różnego rodzaju upominków i gadżetów, a Ty chcesz, aby produkty dotarły do odbiorcy nieuszkodzone i to w szybkim tempie? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, na co zwracać uwagę decydując się na spedycję drobnicową!

Odpowiednie opakowanie podczas spedycji drobnicowej

Krajowa i międzynarodowa spedycja drobnicowa uważana jest za trudniejszą od przewozu towarów masowych. Wynika to z dużego zróżnicowania przesyłek (mają one odmienne kształty, rozmiary i masy), dlatego też istnieje większe ryzyko ich uszkodzenia lub zniszczenia w czasie transportu.

Produkty składowane, a następnie przewożone, narażone są na różnego rodzaju zagrożenia. Towar lub opakowanie mogą zostać fizycznie uszkodzone. Szkody mogą być wynikiem nieprawidłowego obchodzenia się z pakunkami przez magazynierów. Może się zdarzyć, że do przesyłki dostanie się niebezpieczny środek chemiczny albo bakterie, grzyby, czy insekty. Opakowanie powinno być solidne, tak aby zabezpieczało towar przed uszkodzeniami pod wpływem deszczu, śniegu lub wysokich temperatur. 

Warto zapamiętać, że dobór odpowiednich opakowań w czasie spedycji drobnicowej stanowi podstawę bezpiecznych usług logistycznych. Operator transportu powinien zachować ostrożność i dobrze zaplanować przewóz. Ważne jest, aby opakowania dopasowane był do wagi i wymiarów przewożonych produktów. 

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o transporcie drobnicowym

Korzyści płynące ze spedycji drobnicowej

Wiele osób postrzega korzystanie z pomocy pośredników jako dodatkowy koszt. W praktyce, jednak sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ możemy zyskać sporo czasu, a przy tym zmniejszyć ryzyko pojawienia się błędów w czasie spedycji drobnicowej.
Spedytor w czasie przewozu ładunków bierze na siebie większość obowiązków związanych z transportem. Właściciel firmy korzystający z usług logistycznych nie musi martwić się, jaka trasa będzie najlepszym wyborem oraz jakie dokumenty musi przygotować, przez co oszczędza czas.
Podjęcie współpracy z firmą spedycyjną ma korzyści długofalowe, gdyż przy optymalizacji całego łańcucha logistycznego koszty zmniejszają się, a inwestycja okazuje się opłacalna dla danego przedsiębiorcy.

Jakie warunki musi spełniać spedycja drobnicowa?

Spedycja drobnicowa musi posiadać odpowiednie oznakowanie, aby w ten sposób zmniejszyć ryzyko uszkodzeń i ułatwić identyfikację zawartości przesyłki. Można połączyć kilka sztuk kartonów lub skrzynek w jedną, wiążąc je razem i pakując do jednej paczki. Takie działanie jest sporym ułatwieniem przeładunku, składowania oraz liczenia towaru. 

Dla wielu firm produkcyjnych i handlowych spedycja drobnicowa jest wygodnym i łatwym sposobem dostarczania towaru do odbiorców. Częściowe ładunki są idealnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw, zarówno większych, jak i mniejszych.