Czym jest robot humanoidalny?
Elektronika Ewelina Nalepa - 01-10-2020

Czym jest robot humanoidalny?

Mówi się, że robot humanoidalny z kształtu przypomina ludzkie ciało. Służy on nie tylko do nawiązywania interakcji, ale także wykorzystuje się go w celach eksperymentalnych w różnych badaniach. Posiada tułów, głowę, parę kończyn górnych oraz dolnych. Niektóre z tych robotów są modelowane tylko połowicznie, a mianowicie od pasa w górę. Mają zdolność replikacji ludzkich rysów twarzy za pomocą odpowiedniej głowicy. Są one tworzone tak, by do złudzenia przypominały człowieka.

Robot humanoidalny – zastosowanie

Współcześnie robot humanoidalny znajduje swe zastosowanie w wielu dziedzinach naukowych. Naukowcy podejmują pracę nad strukturą ludzkiego ciała i zachowania, by wiedzę tą później przekładać na tworzenie robotów humanoidalnych. Nauka nad człowiekiem stanowi osobną dziedzinę, która skupia się głównie na tym w jaki sposób ludzie uczą się od informacji sensorycznej. Wiedza ta przekłada się na proces opracowania modeli obliczeniowych ludzkiego zachowania. Początkowo celem humanoidalnych badań było stworzenie doskonałej ortezy i protezy dla chorych.

Humanoidy powstają po to, by służyć ludziom pomoc osobistą, szczególnie wśród tych starszych i bardziej schorowanych. Są w stanie wykonywać różne zawody takich jak administrator portierni czy pracownik linii produkcyjnej. Mogą one wykonywać określone zadania tak długo jak aktualne jest ich oprogramowanie. Swe zastosowanie znajdują także w celach rozrywkowych. Dobry tego przykład stanowi żeński robot zwany Ursula, która śpiewa, tańczy i zabawia gości Universal Studios. Podobne roboty są także wykorzystane w parku rozrywki Disneya, które poruszają się i wyglądają niemalże jak ludzie. W przyszłości planuje się wykorzystać roboty zwłaszcza te oparte na algorytmach sztucznej inteligencji do bardzo niebezpiecznych i odległych misji kosmicznych.

Czym jest robot humanoidalny?

Sophia – przykład robota humanoidalnego

Firma Hanson Robotics z Hongkongu podjęła się wyzwania wyprodukowania robota humanoidalnego, obdarzonego sztuczną inteligencją. Dzięki niej robot ma możliwość uczenia się, dostosowania się do ludzkich zachowań i pracowania z ludźmi. Znana jest z udzielanych wywiadów, które obiegły już cały świat. W 2017 roku robot ten otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej jako pierwszy robot w historii światowej.

Jego początki sięgają 2015 roku. Wizualnie przypomina popularną aktorkę Audrey Hepburn. To co cechuje Sophie to z pewnością prezentowanie zachowań podobnych do człowieka wraz z wyglądem go przypominającego. To najbardziej zbliżony robot do człowieka jaki powstał do tej pory. Jest wyposażony w sztuczną inteligencję, posiada umiejętność wizualnego przetwarzania danych i system rozpoznawania twarzy. Ma zdolność imitowania ludzkich gestów i mimiki, jest w stanie odpowiedzieć na określone pytania i przeprowadzić nieskomplikowane pogawędki na wcześniej zdefiniowane tematy. Oparta została na technologii rozpoznawania głosy firmy Alphabet Inc. Za oprogramowanie AL odpowiada SingularityNE.

To idealna towarzyszka dla osób starszych, pracujących w domach opieki, jako wolontariusz w trakcie dużych imprez oraz osoba, z którą można porozmawiać w miejscu publicznym takim jak np. park.