Kiedy warto odwiedzić gabinet ortopedyczny?
Uroda i Zdrowie Tomasz Mazurek - 08-10-2023

Kiedy warto odwiedzić gabinet ortopedyczny?

Z problemami układu ruchu zmagają się obecnie osoby w każdym wieku – od niemowląt i małych dzieci, poprzez młodzież i osoby dorosłe, na seniorach kończąc. Wielu z nich wymaga zasięgnięcia porady lekarza specjalisty, którym w przypadku chorób i urazów układu ruchu jest ortopeda. Większość pacjentów kojarzy pracę tego specjalisty głównie z leczeniem złamań, zwichnięć i skręceń. Zakres specjalizacji ortopedy jest jednak znacznie szerszy i bardziej złożony. Warto poznać najważniejsze problemy zdrowotne, z którymi należy zgłosić się do ortopedy, aby wiedzieć, kiedy należy odwiedzić jego gabinet.

Kim jest i czym zajmuje się ortopeda?

Ortopeda jest lekarzem, którego specjalizacja polega na prowadzeniu działań diagnostycznych, leczniczych i profilaktycznych układu ruchu. Na układ ruchu człowieka składają się m. in. kości, mięsnie, stawy oraz wiązadła rozmieszczone w całym ciele. Ich dobre zdrowie i funkcjonowanie pozwala nam na sprawne poruszanie się i wykonywanie wszystkich codziennych czynności. Kiedy zaczyna dziać się coś nie tak z układem ruchu, warto jak najszybciej umówić się na konsultację ortopedyczną – lekarz zapozna się z naszymi objawami, wykona stosowne badania diagnostyczne oraz zaplanuje leczenie.

Ortopeda zajmuje się zarówno leczeniem wad wrodzonych, które towarzyszą pacjentowi od urodzenia, jak i problemów nabytych, do których dochodzi m. in. wskutek wypadków, urazów czy nieprawidłowych nawyków. Ortopeda może prowadzić leczenie farmakologiczne, czyli wypisywać leki, a także wystawiać zwolnienia lekarskie. Oprócz tego, zajmuje się także leczeniem zachowawczym i (jeśli jest również chirurgiem) operacyjnym układu ruchu.

Kiedy warto odwiedzić gabinet ortopedyczny?

Jakie choroby i problemy zdrowotne leczy ortopeda?

Lista chorób i problemów zdrowotnych, których leczeniem zajmuje się każdy lekarz tej specjalizacji, jest dość długa. Spośród nich warto jednak wymienić te, z którymi w gabinecie ortopedy pojawia się najwięcej pacjentów. Należą do nich m. in. choroby zapalne kości i stawów, bóle kręgosłupa, szyi i karku, schorzenia bioder, zmiany zwyrodnieniowe kości, nowotwory kości, dysplazja stawów biodrowych, płaskostopie, choroby kręgosłupa, wady postawy, zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty i wiele innych.

W gabinecie ortopedy warto zjawić się jak najszybciej w sytuacji, kiedy podejrzewamy u siebie uraz w obrębie układu ruchu – złamanie, skręcenie lub zwichnięcie. Na miejscu otrzymamy stosowną pomoc polegającą na unieruchomieniu kończyny, wykonane zostanie badanie obrazowe, a także zaplanowane odpowiednie leczenie.

Do ortopedy warto zgłosić się także w przypadku podejrzenia innych problemów zdrowotnych. Dotyczy to szczególnie bólu w obrębie kończyn lub kręgosłupa, który nie mija w ciągu kilku dni. Do wizyty powinny skłonić także problemy z ruchomością kończyn lub stawów, mrowienie i sztywność palców, osłabienie siły mięśniowej, a także inne objawy, które wzbudzają nas niepokój. Im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym szybciej uzyskamy pomoc. Więcej na temat pracy ortopedy można dowiedzieć się na stronie: ortopedakrakow.com.