Sen nie jest bezproduktywnym marnowaniem czasu. Bez niego nasz organizm nie mógłby normalnie funkcjonować, lecz problem w tym, że nawet kiedy chcemy dobrze odpocząć, nie zawsze się to udaje. Bezsenność dotyka bardzo wiele osób, na szczęście w wielu przypadkach da się ją przezwyciężyć domowymi metodami.
Odpowiedni materac
Nie da się dobrze wyspać na byle jakim łóżku. Jeśli materac jest zbyt twardy czy mocno wyrobiony, częściej przewracamy się z boku na bok i budzimy w środku nocy, a to zaburza prawidłowy cykl snu i powoduje, że rano wstajemy zmęczeni i rozdrażnieni. Warto zainwestować w dobry materac i jedwabne prześcieradło, dzięki czemu przez całą noc będzie można cieszyć się komfortowymi warunkami.
Przytulna sypialnia
Sypialnia to miejsce relaksu, niewskazane są więc ściany w jaskrawych kolorach oraz nadmiar bibelotów, które będą przed snem rozpraszać. Rośliny tworzą przyjemny klimat, ale nie może być ich za dużo, w dodatku nie wszystkie gatunki nadają się do sypialni.
Wieczorem w sypialni nie powinno być ani za ciepło, ani za widno, dlatego ustawiamy temperaturę na około 18 stopni Celsjusza, wyłączamy wszystkie światła i zasłaniamy okna. Jeśli sypialnia jest od strony ulicy, warto zainwestować w rolety tłumiące nie tylko światło, ale też dźwięk, a do spania zakładamy jeszcze jedwabną opaskę na oczy. Więcej o takich produktach na https://elite4u.pl/.
Wyciszenie przed snem
Mało komu udaje się zasnąć prosto z marszu, zwykle przed snem potrzebujemy wyciszenia. To oznacza, że co najmniej na godzinę przed snem powinno się zakończyć oglądanie telewizji i korzystanie z komputera – emitowane przez nie światło zaburza wydzielanie melatoniny. Zamiast intensywnych treningów, przed snem lepsze będą ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające, unikamy też innej pobudzającej aktywności.
Regularne pory snu
Rutyna może i jest nudna, ale organizm bardzo ją lubi, dlatego chodzenie spać o tej samej porze jest dobre dla jakości wypoczynku. Niezbyt korzystne są za to częste drzemki w ciągu dnia, bo mogą one rozregulować naturalny cykl – jedna, kilkudziesięciominutowa drzemka wczesnym popołudniem powinna wystarczyć. Nie warto też zmuszać się do snu „na zapas” – to tak nie działa, więc kiedy kładąc się wcześniej nie możemy zasnąć, lepiej ten dodatkowy czas spędzić na jakiejś przyjemnej, relaksującej czynności, bo da to więcej korzyści niż nerwowe wiercenie się w łóżku.
Lekkostrawna kolacja
Kolacja to ważny posiłek i wcale nie jest tak dobrze z niej całkiem rezygnować. Istotne jest jednak to, co i kiedy jemy. Kolację najlepiej spożyć na około trzy godziny przed snem. Nie powinna być ona obfita, z ciężkostrawnych pokarmów, bo po takim jedzeniu zazwyczaj dużo gorzej się śpi. Kawa przed snem tak samo nie jest dobrym pomysłem, za to herbaty ziołowe, jak melisa czy rumianek, mają wyciszające właściwości.
Wygodna piżama
Do spania warto wybierać materiały dobrej jakości, naturalne, jak bawełna czy jedwab – piżama ze sztucznej tkaniny zazwyczaj jest nieprzewiewna i nie wchłania wilgoci, a to przeszkadza w spaniu. Przyda się także jedwabny czepek, dzięki któremu włosy nie będą się przyklejać do twarzy, a rano da się je łatwiej rozczesać.