Terapia manualna
Sport Lidia Maciejczyk - 23-01-2022

Terapia manualna

W fizjoterapii istnieje wiele technik pomocy pacjentom. Jednym z nich jest terapia manualna. Jest to nic innego jak wykorzystanie technik, chwytów oraz pozycji ułożeniowych. Terapia manualna ma na celu wykrycie przyczyn schorzenia i wykrycie jego metod leczenia, poprzez stosowanie specjalnych technik diagnostycznych.

 

Na czym polega terapia manualna?

 

Jest dziełem leczenia zarówno diagnostycznego jak i terapeutycznego. Jej celem jest zdiagnozowanie problemu i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Dzięki wywiadowi z pacjentem badaniu fizykalnemu oraz testom diagnostycznym fizjoterapeuta ma możliwość wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Czasem jednak potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie lub rezonans magnetyczny. Najczęstszym problemem wśród osób korzystających z terapii jest zablokowanie stawu. Schorzenia, które fizjoterapeuta w łatwy sposób może zniwelować w naszym ciele, właśnie terapią manualną to na przykład: bóle mięśni, migreny z zawrotami głowy, wady postawy ciała, rwa kulszowa, ból karku, bóle, które są wynikiem urazów, napięciowe bóle tułowia i głowy.

 

Techniki i rodzaje terapii manualnejNajczęściej stosowana technika terapii manualnej to Levita. Wykorzystywana jest przy schorzeniach kręgosłupa i stawów obwodowych, czyli najczęstszych schorzeniach naszych czasów. Koncepcją tej metody jest holistyczne podejście do problemu schorzenia, jako schorzenia całego ciała. W leczeniu brane pod uwagę jest również zdrowie psychiczne. Inną techniką terapii manualnej jest Maitland, która podkreśla ogromne znaczenie wywiadu z pacjentem, dzięki czemu fizjoterapeuta koncentruje się na problemie bólowym pacjenta. Metoda ta dedykowana jest osobom z rwą kulszową, dyskopatią lub dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Jeżeli masz problemy z bólem głowy, kręgosłupa szyjnego lub stawów obwodowych, sprawdzi się metoda dr. Ackermanna.

 

Terapia manualna

 

Techniki dla tkanek miękkich

 

Leczenie manualne stawów odbywa się z pomocą różnych metod fizjoterapeutycznych. Do najczęściej wykorzystywanych należy poizometryczna relaksacja mięśni, która świetnie radzi sobie z obniżaniem napięcia mięśniowego. Osoby uprawiające sporty chwalą sobie flossing. Jest to metoda, która pomaga zarówno w stanach przewlekłych jak i ostrych. Przy tym zabiegu wykorzystuje się specjalne, elastyczne taśmy, którymi owija się miejsce zabiegowe. Ucisk utrzymywany jest przez kilka minut, a w tym czasie pacjent wykonuje określone ruchy i ćwiczenia.

 

Przeciwskazania

 

Niestety jak każda ingerencja w nasze ciało, terapia manualna ma również przeciwskazania. Pacjenci, którzy mają osteoporozę, stany zapalne, uszkodzone struktury po urazie, hipomobilność, a także zmiany w strukturze tętnic kręgowych nie mogą być kierowani na terapię manualną. Pacjenci, którzy bezwzględnie nie mogą korzystać z terapii to osoby chorujące na nowotwory, gruźlicę kości, zaburzenia psychiczne, złamania kończyn i zwichnięcia stawów, zaburzenia rozwojowe i wady wrodzone. Mimo wszystko pamiętajmy, by z naszymi dolegliwościami zgłosić się do odpowiedniego specjalisty, który z całą pewnością podejmie odpowiednie kroki do naszej sprawności. Specjaliści z ortorehasport.com pomogą dobrać specjalnie dla ciebie terapię manualną w Krakowie