Na jakiej podstawie prawnej można zakupić broń łowiecką?
Sport Andrzej Turczyn - 17-07-2020

Na jakiej podstawie prawnej można zakupić broń łowiecką?

W naszym kraju posiadanie broni palnej zaczyna być dość powszechnym zjawiskiem. By móc zakupić wymarzoną broń należy podporządkować się określonym przepisom prawa. Broń powyżej kalibru 12 mm można posiadać tylko i wyłącznie w celach kolekcjonerskich na podstawie pozwolenia na broń łowiecką. Taka broń jest jedynie dopuszczona do wykonywania polowań. Mówi o tym Ustawa o broni i amunicji. Jeśli uda się zdobyć upragnione pozwolenie warto wiedzieć, gdzie można zakupić broń myśliwską? Idealny do tego będzie sklep z bronią myśliwską online lub polecony sklep myśliwski, znajdujący się w okolicy.

Co zawiera Ustawa o broni i amunicji oraz inne akta prawne wydane w tej sprawie?

W artykule 10, ustawy 4, w punkcie 7 mówi się, że: Pozwolenie na broń, wydane w celach, o których mowa w ust. 2, uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji do niej: 7) do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych – broni, o której mowa w pkt 1-6. Pozwolenie na broń, które ma służyć jedynie celom łowieckim sprawia, że można posiadać broń, która jest dopuszczona do wykonywania polowań zgodnie z odrębnymi przepisami (art. 10 ust. 4 pkt 3 ustawy o broni i amunicji).

Broń, którą można stosować w trakcie polowań jest odpowiednio określona w przepisach wykonawczych, znajdujących się w Prawie Łowieckim. Ponadto przepisy, które regulują, która broń może zostać użyta do polowań znajduje się rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Rozporządzenie to w artykule trzecim mówi, że do polowania lub odstrzału zwierząt może być wykorzystana wyłącznie myśliwska broń palna długa centralnego zapłonu, o lufach gwintowanych lub gładkich, z której można jedynie oddać maksymalnie 6 jednostkowych strzałów, przy czym do magazynka broni samopowtarzalnej można umieścić za jednym razem jedynie dwa naboje. Do polowań nie można używać broni czarnoprochowej, pistoletów oraz rewolwerów. W trakcie polowań można użyć broń myśliwską, która przeznaczona jest tylko do strzelania amunicją myśliwską, która cechuje się energią pocisku nie mniejszą niż 1000 J w odległości 100 m od wylotu lufy. Do polowania na zwierzynę grubą można użyć jedynie broni myśliwskiej.

Na jakiej podstawie prawnej można zakupić broń łowiecką?

Gdzie można kupić broń do celów łowieckich? – sklep z bronią myśliwską online

W sieci znajduje się mnóstwo stron internetowych, na których można zakupić broń myśliwską. Wystarczy wpisać jedynie w wyszukiwarkę – sklep z bronią myśliwską online – wybrać model, który nas interesuje i cieszyć się przygodą na łonie natury. W trakcie doboru odpowiedniej broni warto opierać się na wiedzy doświadczonych myśliwych, którzy doradzą, nauczeni własnym doświadczeniem, która broń będzie odpowiednia.

Zakupu broni można dokonać także w stacjonarnych sklepach łowieckich, w których od ręki dostępne są interesujące nas przedmioty, różne akcesoria i broń, dzięki której myślistwo nabiera zupełnie innego charakteru, o czym przekonać się można podczas niejednego polowania.