Jak przygotować się do pieszej wyprawy w Bieszczady?
Sport Tomasz Mieczyk - 07-10-2020

Jak przygotować się do pieszej wyprawy w Bieszczady?

Bieszczady z roku na rok zaczynają przyciągać coraz większą ilość turystów. Wiele osób decyduje się na swoją wyprawę właśnie w tym kierunku. Wynika to z wyjątkowego klimatu, wspaniałych widoków i górskich szlaków, wielu możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu oraz wielu innych ciekawych atrakcji. W okresie letnim większość polskich górskich szlaków jest bardzo zatłoczona, w Bieszczadach póki co problem ten jeszcze nie występuje. Osoby, które mają dosyć wszechogarniającego tłumu oraz kolejek prowadzących na szczyt znanych gór powinny wybrać się właśnie w Bieszczady. Są one położone w bardzo odległym zakątku kraju, w którym występuje najmniejsze zaludnienie, gdzie sieć komunikacyjna nie jest tak rozwinięta jak w innych miejscach turystycznych. Przygotowanie się na wyprawę w te najpiękniejsze Polskie góry musi być naprawdę solidne. Oto kilka rad, które należy wziąć sobie do serca wyruszając z Bieszczady.

Pora roku planowanego wyjazdu

Bez dwóch zdań najłatwiej organizuje się wyprawę w okresie letnim. To czas, kiedy turystyka najprężniej działa, wiele barów, restauracji i punktów noclegowych jest otwartych dla nowoprzybyłych gości. Wiąże się to także z tym, że w tym czasie jest najwięcej ludzi na szlakach. Osoby, które lubią spokój i ciszę oraz w samotności kontemplować powinny zdecydować się na przyjazd po sezonie. Wówczas najlepiej przyjechać w okresie od listopada do kwietnia, ma się pewność, że na szlakach nie spotka się nikogo. Wyprawa w Bieszczady w tym czasie wiąże się z dodatkowymi trudnościami organizacyjnymi.

Jak przygotować się do pieszej wyprawy w Bieszczady?

O czym pamiętać wybierając się w Bieszczady?

Trzeba pamiętać, że region ten jest jednym z najbardziej dziewiczych powierzchni należących do Polski. Tutaj prym wiedzie przyroda, surowy i ostry klimat oraz częste zmiany pogody. By mieć pewność, że nasza wyprawa przebiegnie bezpiecznie i komfortowo należy pamiętać o wyposażeniu się w odpowiednią odzież i akcesoria, które mogą się przydać w trakcie wyprawy. Nakrycie głowy jest obowiązkowe podczas górskiej eskapady, nawet latem temperatura na szczycie może znacznie spaść, więc trzeba zawsze w pogotowiu posiadać coś co ochroni nas przed deszczem, gradem czy silnym wiatrem. Kolejny punkt obowiązkowy to kurtka i spodnie. Kurtka powinna być dobrej jakości i przede wszystkim być wodoodporna. Spodnie powinny być długie z możliwością odpinanych nogawek. Tak jak ważna jest odzież wierzchnia tak i buty, wysokie, usztywniające kostkę na grubej podeszwie. Poza sezonem doskonale sprawdzą się stuptuty. W okresie jesiennym i zimowym na szlak nie powinno wyruszać się bez bielizny termicznej. Do niezbędnych akcesoriów zaliczyć można plecak, w którym umieścimy ubrania oraz niezbędne rzeczy. Najlepiej by był to plecak turystyczny z opcją regulowania pasów naramiennych oraz pasem piersiowym i biodrowym dla zachowania stuprocentowego komfortu. Nie można zapomnieć także o kijkach, mapie, nożu, latarce oraz najprostszym GPS’ie. W plecakach znajdować się powinno także pożywienie, szczególnie gdy wędrujemy w okresie po sezonie, gdy większość barów i restauracji jest już nieczynna. Przed wyprawą konieczne jest sprawdzenie, w których miejscach noclegowych występuje możliwość dostępu do dobrze wyposażonej kuchni.