Blacha trapezowa od lat używana jest na dachach bądź obiektach przemysłowych. Stosuje się ją zarówno na małych budynkach i garażach, jak i na wielkich halach. Krótko mówiąc, posiada szereg zastosowań, czyniących ją jednym z popularniejszych materiałów używanych w budownictwie. Cechą, która doskonale opisuje to pokrycie jest prostota. Figura trapezu w polu przekroju, występująca co określoną odległość stała się swego rodzaju symbolem i prędko nie wyjdzie z użytku.
Okazuje się, że ogólną specyfikację i przeznaczenie danej blachy możemy uzyskać na podstawie jednego parametru. Mowa mianowicie o wysokości profilu. Poniżej postaramy się omówić, czym dokładnie jest ten wymiar, a także wskażemy rodzaje, których używa się względem konkretnych zastosowań.
Czym jest wysokość profilu?
Ogólnie rzecz biorąc, wytrzymałość i żywotność danego pokrycia z blachy zależy przede wszystkim od wykorzystanego materiału i powłoki. Niemniej jednak, producenci w celu ułatwienia wyboru swoim klientom, określili potencjalne zastosowania pokrycia przy użyciu wysokości profilu. Nie jest to rzecz jasna wzięte z przypadku i także ma swoje uzasadnienie, jednak dokładne opisanie i wytłumaczenie tematu zajęłoby sporo czasu.
Wymiar określany wysokością profilu jest niczym innym, jak odległością mierzoną od podstawy pokrycia, do samego szczytu trapezu. Mówiąc krócej, jest to wysokość figury znajdującej się w polu przekroju. Zakres wielkości profilu to 2-55 mm. W większości, produkcja odbywa się na podstawie sprecyzowanych wymiarów z tego zakresu, jednak niektórzy producenci w celu odróżnienia się, próbują tworzyć pokrycia odbiegające chociażby o 1mm od konkurencji.
Najpopularniejsze rodzaje blach trapezowych
Każda blacha trapezowa opisywana jest właśnie przy użyciu wysokości profilu. Dodatkowo, przed informacją o wymiarze, umieszcza się literkę „T”, mającą na celu uświadomić nas, z jakim rodzajem blachy mamy do czynienia. Spośród najpopularniejszych typów blachy trapezowej możemy wyróżnić:
- Blacha T-7 – należy do grupy pokryć o niskim profilu, przez co nie może być przeznaczana do cięższych zastosowań. Z reguły, używa się jej w celach stworzenia podsufitki i podbicia bądź jako pokrycia dachowego dla niskopowierzchniowej wiaty garażowej.
- Blacha T-14 – rozpoczyna zestawienie pokryć blaszanych o średnim profilu. Najczęściej stosowana w formie elewacji, obicia bramy czy podbitki dachowej.
- Blacha T-18 – wysokość profilu w tym przypadku wynosi 18 mm. Pokrycie to doskonale nadaje się na dachy budynków jednorodzinnych, których kąt nachylenia jest większy niż 9 stopni.
- Blacha T-35 i T-55 – pomimo tak kolosalnej różnicy, pokrycia te posiadają podobne zastosowania. Należą do grup blach o wysokim profilu i używane są jako elewacja oraz zadaszenie w dużych obiektach/halach przemysłowych.
Zalety blachy trapezowej
Nie ma co ukrywać, że blacha trapezowa jest materiałem opłacalnym cenowo. Ponadto, jej jakość określana jest jako bardzo dobra, a żywotność szacuje się nawet na 50 lat. Należy jednak pamiętać, aby każde blaszane pokrycie było dobrze zabezpieczone przed rdzą. W przeciwnym wypadku, żaden dach nie wytrzyma nawet roku. Wybierając blachę trapezową, warto jest zwracać się z zapytaniami wyłącznie do specjalistów z tej dziedziny i kupować wyłącznie w sprawdzonych sklepach.