Pokój dla niemowlaka - lista najważniejszych zakupów
Dom Marta Czajka - 05-02-2020

Pokój dla niemowlaka - lista najważniejszych zakupów

Wyposażeniem i urządzaniem przestrzeni dla dziecka warto zająć się jeszcze przed jego narodzinami. Trzeba dobrze przemyśleć czy udostępniany będzie wolny pokój dla dziecka czy kącik dla niego zostanie urządzony w sypialni rodziców. Przed dokonaniem zakupów należy sobie wszystko na spokojnie rozplanować. Najważniejszym punktem w pokoju dziecka w pierwszych miesiącach jego życia będzie łóżeczko, gdyż w nim spędzać będzie większość swojego czasu. Zatem na początku listy zakupowej powinno znaleźć się łóżeczko i wszelkie akcesoria z nim związane, takie jak materacyk, prześcieradełko, pościel (np. ceba baby pościel) oraz inne niezbędne rzeczy do niego.

Postaw na funkcjonalność

Trzeba pamiętać, że pokój dla dziecka ma być przede wszystkim funkcjonalny dla dziecka oraz jego rodziców. Trzeba ostrożnie podchodzić do wszelkich modnych produktów i inspiracji, które później w rzeczywistości mogą okazać się zupełnie niepotrzebnym gadżetem, a czasami nawet niebezpiecznym. Pokój dla dziecka to nie konkurs wnętrzarski czy pokazowy do zdjęć na Instagram, chodzi o to, by był praktyczny, łatwo utrzymujący się w czystości oraz najważniejsze, by był bezpieczny. Trzeba dokładnie sprawdzić jakie elementy w pokoju dziecka będą niezbędne. Warto zasięgnąć opinii innych mam, co zdecydowanie powinno się znajdować w tym miejscu, a co kompletnie się nie nadaje. Warto zwracać uwagę na rzeczy, które posiadają atest i kierować się nimi przy ich wyborze.

Pokój dla niemowlaka - lista najważniejszych zakupów

Łóżeczko i akcesoria do niego np. ceba baby pościel

Głównym punktem pokoju niemowlęcego powinno być łóżeczko. Na rynku dostępne są w dwóch rozmiarach 120x60 cm oraz 140x70 cm. Warto wybrać większy model, gdyż dzięki temu dłużej będzie ono nam służyć. Pojawiają się również takie modele, które rosną wraz z dzieckiem i mają możliwość przemodelowania standardowego łóżeczka w łóżko, z funkcją zwiększania długości ramy. Przy wyborze łóżeczka trzeba kierować się również materiałem z czego zostało wykonane, najbardziej bezpieczne dla dzieci są te wykonane z litego drewna.

Każde łóżeczko powinno zostać wyposażone w wygodny i bezpieczny materacyk, najlepsze są te z naturalnym wypełnieniem. Do ich wyścielenia przydadzą się prześcieradła, najlepiej te wodoszczelne, które chronią materac oraz poduszka i kołderka, które powinny być okryte odpowiednią pościelą np. ceba baby pościel. Takie posłanie przyda się dla starszego maluszka, zwykle na początku dziecko śpi w śpiworku, gdyż chroni go przed odkryciem lub nakryciem, co jest bardzo niebezpieczne i prowadzi do śmierci łóżeczkowej.

Inne akcesoria

Kolejnym ważnym meblem w pokoiku niemowlęcym jest przewijak. Najlepiej wybrać te, które mają odpowiednią dla nas wysokość, by nie trzeba było się zginać do dziecka. Inną opcją są przewijaki nakładane na ramę łóżeczka. Obok przewijaka zawsze trzeba zaplanować miejsce na rzeczy niezbędne do pielęgnacji maluszka typu pampersy, kremy itp. W pokojach niemowlęcych powinno znaleźć się miejsce na wanienkę i stabilny na nią stelaż. Bardzo przydatnym meblem do karmienia jest fotel z miękkimi podłokietnikami. Jak w każdym pokoju tak i w pokoju dla malucha nie może zabraknąć miejsca do przechowywania – może to być komoda, która również będzie blatem dla przewijaka lub pojemna szafa, mieszcząca wszystkie rzeczy.