Jak prać odzież termoaktywną?
Sport Agnieszka Latoń - 24-03-2021

Jak prać odzież termoaktywną?

Bielizna, koszulki czy kurtki termoaktywne to odzież wymagająca specjalnej pielęgnacji. Pranie w tradycyjny sposób może zniszczyć jej właściwości termoaktywne, wówczas odzież nie będzie już spełniać swoich zadań podczas aktywności fizycznej. W jaki sposób prać odzież termoaktywną i jakich środków używać?

Dlaczego odpowiednia pielęgnacja jest tak ważna

Odzież termoaktywna produkowana jest ze specjalnych tkanin syntetycznych lub włókien naturalnych. Jej głównym zadaniem jest transport wilgoci na zewnątrz, pozostawiając skórę suchą nawet przy wysiłku fizycznym o wysokiej intensywności. Pranie w zwykłym proszku może spowodować, że tkaniny zmienią swoją strukturę i utracą cenne właściwości. Skutkiem będzie między innymi zmniejszona zdolność przenikania wilgoci przez materiał. Trudniej będzie również usunąć źródło nieprzyjemnych zapachów, ponieważ zostaną zamaskowane substancjami zapachowymi, które znajdują się w proszku.

Warto nadmienić, że funkcjonalność odzieży termoaktywnej, a w szczególności bielizny, zależy od jej czystości. Częste pranie tego typu odzieży nie niszczy tkanin, wręcz przeciwnie - korzystnie wpływa na komfort ich użytkowania.

Czas na pranie

Każdy ciuch ma wszytą metkę z zaleceniami producenta. W większości przypadków odzież termoaktywną należy prać w temperaturze do 30 stopni. Rodzaj prania nie ma większego znaczenia - zarówno po praniu ręcznym, jak i automatycznym, odzież w równym stopniu zachowuje swoje właściwości.

Do prania odzieży termoaktywnej najlepiej wybrać detergenty przeznaczone do tego typu ciuchów. Można je kupić w wielu sklepach sportowych, a także w drogeriach. Ważne, aby środki były pozbawione agresywnej chemii, wybielaczy oraz środków zmiękczających tkaniny. Dzięki temu odzież na dłużej zachowa swoje właściwości. Jeśli dedykowane środki piorące są trudno dostępne, równie skutecznym rozwiązaniem będzie szare mydło lub płatki mydlane.

Jak prać odzież termoaktywną?

Pranie w pralce

Wiele nowoczesnych pralek wyposażonych jest w funkcję sport, oznaczającą pranie specjalistycznej odzieży sportowej. Chcąc wyprać odzież termoaktywną w pralce, należy ustawić program zgodny z temperaturą, która widnieje na metce. Jeśli na odzieży znajdują się widoczne brudne plamy, można je potraktować odrobiną płynu do prania w miejscu zabrudzenia. Należy pamiętać, że po wyciągnięciu z pralki trzeba wygnieść odzież (lecz nie wykręcać) i rozwiesić do wyschnięcia. Odzieży termoaktywnej nie wolno suszyć w suszarce ani pozostawiać do wyschnięcia na kaloryferach.

Pranie ręczne

Przed przystąpieniem do prania ręcznego odzież należy namoczyć w letniej wodzie i pozostawić na kilka minut. Następnie wykonać czynności zgodnie z instrukcją na metce - tutaj także zaleca się pranie w temperaturze do 30 stopni. Wypraną odzież należy delikatnie wygnieść i rozwiesić na suszarce.

Działanie dedykowanych środków do prania jest zupełnie inne niż w przypadku tradycyjnych detergentów. Płyny skutecznie usuwają brud i pot, sprawiając, że odzież termoaktywna nie traci swoich właściwości, pozostaje czysta i wolna od nieprzyjemnych zapachów.