Jak wybrać odpowiedni plecak w góry?
Sport Agnieszka Latoń - 25-05-2020

Jak wybrać odpowiedni plecak w góry?

Wybór plecaka turystycznego jest ważnym elementem planowania podróży. Jeśli kupisz za duży model, będzie Ci ciążył podczas wspinaczki. Jeżeli będzie za mały, możesz mieć spory problem z zapakowaniem wszystkich rzeczy. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Materiał wodoodporny

Chociaż plecak nie musi być w 100% wodoodporny (chyba że szykujesz się na długą, wielodniową wędrówkę), upewnij się, że wykonany jest przynajmniej z półwodoodpornego materiału. Wtedy nie musisz się martwić, że wszystko zmoknie w czasie mżawki. Większość plecaków turystycznych jest wyposażona w plandeki, które można nałożyć w przypadku silnej ulewy. Zobacz, czy wybrany model uszyty jest z szybkoschnącego materiału. Powinien być gruby, ale lekki. Dobrze sprawdzi się tutaj włókno nylonowe.

Zasuwany na zamek błyskawiczny

Upewnij się, że każda komora ma dwa zamki błyskawiczne, dzięki temu możesz ją dokładnie zasunąć. Zwróć też uwagę, czy dany plecak wyposażony jest w zamki TSA, które posiadają specjalną blokadę zwalniającą. Dzięki temu celnik łatwo otworzy i zamknie plecak, jednocześnie go nie niszcząc.

Jak wybrać odpowiedni plecak w góry?

Panel tylny

Panel tylny powinien być wyprofilowany, wyściełany i regulowany, wówczas zapewnia komfort na najwyższym poziomie. Sprawdź, czy zawiera kanały piankowe, które wpływają pozytywnie na oddychalność i amortyzację. Czasami panel tylny może być pokryty siatką, która zapewnia lepszą wentylację.

Dużo przegródek

Dobry plecak musi mieć dużo przegródek. W ten sposób łatwiej podzielisz rzeczy i zachowasz porządek. W każdej chwili możesz szybko je znaleźć, nie wyjmując przy tym wszystkich drobiazgów. Wiele nowoczesnych plecaków ma kieszeń na bidon. Dzięki temu możesz błyskawicznie sięgnąć po wodę.

Plecaki bezstelażowe

Mają elastyczną konstrukcję i dlatego są bardzo lekkie. Nie zawierają bowiem “ciężkich” aluminiowych prętów ani plastikowych ramek. Niektóre modele o pojemności 40 litrów ważą jedynie 600 gramów. Z drugiej jednak strony nie przenoszą ciężaru z ramion na biodra, dlatego nie pakuj do nich ciężkich rzeczy. Niemniej jednak sprawdzą się wyśmienicie na jednodniowe wędrówki i szybkie lekkie wspinaczki górskie.

Plecaki ze stelażem wewnętrznym

Mają sztywną lub półsztywną konstrukcję, która pozwala na przenoszenie ciężaru z ramion na biodra za pomocą pasa biodrowego. Z drugiej jednak strony taki plecak zwykle jest cięższy niż model bezstelażowy. Niemniej jednak niektóre plecaki mają wyjmowane pręty/ramki, dzięki temu możesz zmniejszysz ich ciężar.

Plecaki ze stelażem zewnętrznym

Obecnie stosuje się je rzadko do uprawiania turystyki pieszej, ponieważ są cięższe i nieporęczne. Aluminiowa rama jest sztywna, by zapewnić większą stabilność. Z drugiej jednak strony zwiększa ciężar plecaka. Plecak ze stelażem zewnętrznym o pojemności 50 litrów zwykle waży ponad 2000 gramów. 

Jak wybrać odpowiedni plecak w góry?

Pasek biodrowy

Wygodne plecaki Salewa mają pas biodrowy, który pomaga przenieść ciężar z ramion na biodra. Zwiększa również stabilność w trudnym terenie. Dodatkowo pozwala równomiernie rozłożyć ciężar. Zwróć też uwagę na pasy naramienne. Powinny być wyściełane, by zwiększyć komfort wspinaczki.