Jak dobrze wybrać okulary rowerowe?
Sport Marta Czajka - 10-04-2020

Jak dobrze wybrać okulary rowerowe?

Każdy kolarz powinien być wyposażony w odpowiednie okulary, ponieważ stanowią nieodzowny element jego ubioru. Są one niezbędne o każdej porze roku, niezależnie od tego, jaka pogoda panuje na zewnątrz – słoneczna, czy deszczowa. Przy wyborze konkretnego modelu konieczne jest zapoznanie się z kilkoma wskazówkami, by okulary rowerowe jak najlepiej spełniały swoją rolę w każdej sytuacji.

Jak dobrze wybrać okulary rowerowe?

Ochrona przed promieniami UV – najważniejszy aspekt

Jazda na rowerze przed długi czas wiąże się z narażaniem na szkodliwe działanie promieni słonecznych, dlatego zarówno oczy, jak i skóra wokół nich powinna być właściwie chroniona. Kupując okulary rowerowe należy zatem zwrócić uwagę na soczewki, gdyż przy zastosowaniu nowoczesnych technologii ochrona w powyższym zakresie jest możliwa. Najlepszą gwarancją bezpieczeństwa są filtry UV 400, okulary, w których są one zastosowane będą doskonałym wyborem. Producenci okularów dla pasjonatów jazdy rowerowej stosują wiele innych przydatnych rozwiązań, są one pomocne na przykład podczas zmiennych warunków atmosferycznych. W takich przypadkach szkła często parują, przydatne okazują się więc specjalne otwory szkła, które umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza. Jest to szczególnie istotne dla osób biorących udział w maratonach, podczas których nie ma możliwości zatrzymania się i oczyszczenia szkieł. Liczy się przecież czas! W nieco droższych okularach rowerowych za komfort odpowiadają specjalistyczne soczewki fotochromatyczne, które mają funkcję przyciemniania szkieł podczas dużego nasłonecznienia. W cieniu natomiast rozjaśniają się, to sprawia, że zmienność aury nie wpływa negatywnie na komfort widzenia, zbędna jest dodatkowa para okularów. Okulary rowerowe powinny być również wygodne i odpowiednio dopasowane do twarzy, warto więc przed zakupem je przymierzyć. Nie powinny zsuwać się z nosa, ani na nim podskakiwać gdy trasa prowadzi przez nierówności, ponieważ jest to bardzo frustrujące. Kwestia wyboru oprawek to już indywidualna sprawa, jednym podobają się te w jaskrawych kolorach, inni natomiast postawią na bardziej stonowane modele.

Inne aspekty wyboru okularów rowerowych

Dla osób, które jeżdżą rowerem sporadycznie, na dość krótkich trasach, mogą zdecydować się na tańsze okulary rowerowe. Zamiast tych z fotochromowymi soczewkami, można postawić na modele z wymiennymi szkłami. W ten sposób dostosowuje się je do użytkowania w różnych warunkach pogodowych. Przykładowo, przezroczyste szkła będą znacznym ułatwieniem dla rowerzysty podczas jazdy w deszczu. Po powrocie do domu, okulary rowerowe należy właściwie przechowywać, służą do tego specjalne etui, które oferuje większość producentów. Jest to bardzo ważne, gdyż szkła nie ulegną wówczas zarysowaniom ani uszkodzeniom mechanicznym. Zarówno soczewki, jak i szkła muszą być solidne – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Należy bowiem pamiętać, że okulary rowerowe nie tylko chronią wzrok i zapewniają komfort podczas jazdy, ale również zapobiegają ewentualnym urazom oczu, na przykład podczas jazdy polnymi i kamienistymi drogami.