Co to jest bieg interwałowy?
Sport Marta Czajka - 17-01-2023

Co to jest bieg interwałowy?

Bieg interwałowy to rodzaj treningu biegowego, który polega na naprzemiennym stosowaniu okresów o wysokiej intensywności i okresów regeneracji o niskiej intensywności. Jest to świetny sposób na szybkie poprawienie kondycji i formy. Biegi interwałowe łączą w sobie korzyści sercowo-naczyniowe z korzyściami budowy mięśni, głównie przez sprinty. Biegi interwałowe są świetne dla tych, którzy chcą zwiększyć swoją wydolność aerobową, spalić więcej kalorii i poprawić ogólną sprawność fizyczną. 


Rodzaje biegów interwałowych


Biegi interwałowe dzielą się na kilka typów:
Jeden z treningów interwałowych polega na sprintach, które są przeplatane joggingiem lub spacerem. 
Biegi tempowe polegają na ciągłych okresach szybszego biegu, po których następuje wolniejszy jogging lub spacer. 
Biegi na wzgórzu to bieg pod górę, a następnie chodzenie lub jogging w dół w celu regeneracji. 
Wreszcie, treningi na bieżni, które polegają na pokonywaniu określonych dystansów w różnym tempie, aby doskonalić swoją szybkości i wytrzymałości. 
Bieganie interwałowe to skuteczny sposób na zwiększenie intensywności treningu, a jednocześnie na stawianie sobie nowych wyzwań.

Co to jest bieg interwałowy?


Ważne - rozgrzewka przed biegiem interwałowym


Same interwały mogą się różnić w zależności od poziomu sprawności fizycznej danej osoby. Zazwyczaj obejmują bieg w szybszym tempie przez 30-90 sekund, a następnie wolniejszy jogging lub spacer przez 1-2 minuty. Aby bieg interwałowy był jeszcze bardziej efektywny, ważne jest, aby rozpocząć go od odpowiedniej rozgrzewki. Jest on wymagający i należy odpowiednio przygotować nasze mięśnie do tego typu wysiłku.