Jaki mniejszy telewizor dla seniora?
Elektronika Lidia Maciejczyk - 01-02-2020

Jaki mniejszy telewizor dla seniora?

Osoby starsze zwykle dużo czasu poświęcają na spędzaniu wolnego czasu przed telewizorem. Jest to powód do tego, by przemyśleć zakup takiego sprzętu dla seniora, by wybrać jak najlepszy i by dodatkowo był prosty w obsłudze, cechując się dobrym dźwiękiem i obrazem.

Wymagania osób starszych

Osoby w podeszłym wieku prezentują określone wymagania wobec własnego telewizora. Chodzi o to, aby obsługa danego telewizora nie stanowiła trudności w obsłudze. Cechy jakimi powinien się charakteryzować to odpowiednie nagłośnienie oraz wyraźny obraz. Wymagania te związane są tym, że osoby starsze często mają trudności ze słuchem oraz wzrokiem. Dodatkowo warto, by telewizor dla seniora miał wbudowany tuner TV tak, by nie miał dodatkowego zachodu z zakupem zewnętrznego tunera i trudzeniem się z jego montażem.

Jaki mniejszy telewizor dla seniora?

Wielkość ekranu

Senior, który będzie miał zorganizowaną pomoc do przeniesienia oraz nie będzie musiał uważać na dodatkowe zużycie prądu to powinien zdecydować się na zakup telewizora plazmowego. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na ten typ powinny wybrać telewizor LCD z podświetlaniem LED. Dla starszych osób wystarczające są telewizory 32 calowe, w przypadku większych pomieszczeń sprawdzić może się 42 calowy ekran. Telewizor umieszczony w mocno nasłonecznionym miejscu powinien być wyposażony w matową powłokę. Ekran telewizora powinien być wyposażony w odpowiedni kontrast. Bardzo ważne są szerokie kąty widzenia.

Nagłośnienie

W telewizorach najczęściej głośniki są w nich wbudowane. Z jakością tych głośników bywa różnie. Trzeba dokładnie sprawdzić nagłośnienie przed zakupem, bywa, że dźwięki wydobywane są bardzo czyste i przyjazne dla ucha, a nieraz dźwięk jest nieprzyjemny, a poziom głosu jest dość niski. Osoba starsza powinna posiadać telewizor dobrej jakości. Nagłośnienie powinno być dość wysokie, ale winno brzmieć czysto i wyraźnie.

Menu

Istotne jest także, by menu telewizora dla seniora było łatwe, czytelne i wyświetlane w dużych rozmiarach. Niektóre telewizory posiadają opcję modyfikacji wielkości posiadanego menu, jest to przydatne w przypadku gdy osoba starsza ma trudności ze wzrokiem.