Jaki wybrać kocyk dla niemowlęcia?
Dom Lidia Maciejczyk - 04-03-2020

Jaki wybrać kocyk dla niemowlęcia?

Wybór kocyków dla malutkich dzieci jest ogromny. Dostępne są koce w różnych rozmiarach, kolorach, wykonane z różnego rodzaju materiału. Koce dobiera się także pod kątem pory roku, latem wybiera się te cieńsze, a zimą cieplejsze. Czym zatem kierować się przy wyborze idealnego kocyka dla dziecka?

Rozmiar ma znaczenie

Kocyki dla małych dzieci zwykle występują w dwóch rozmiarach 75x60 lub 75x100. Lepiej zaopatrzyć się w te większe egzemplarze, gdyż małe przydadzą się tylko na krótki okres czasu, ponieważ dzieci szybciej z nich wyrosną. Większe koce będą służyć dłużej, ponieważ nawet kilkuletnie dziecko będzie z niego jeszcze korzystało. Oczywiście nie zaleca się noworodkom kupować zbytnio dużych kocyków o rozmiarze 120x120 czy 120x150, gdyż mogą one być niebezpieczne, ponieważ dziecko może się nim zakryć, bądź wyślizgnąć. Tego typu koce sprawdzą się dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Odpowiedni materiał

Kolejnym ważnym kryterium wyboru stanowi materiał z czego wykonany został dany kocyk. Dla najmłodszych najlepiej wybierać te naturalniejsze materiały, barwione bezpiecznymi farbami czy barwnikami. Najlepiej sprawdzać, czy dany koc ma odpowiedni certyfikat. Dla najmłodszych zwykle zaleca się kocyki bawełniane, gdyż one przepuszczają powietrze i dzieci, gdy nawet się nim zakryją będą miały dostęp do powietrza. Polecane są także koce welurowe, wełniane oraz bambusowe.

Jaki wybrać kocyk dla niemowlęcia?

Pora roku

Koce powinno się także dobierać do pory roku. Latem i wiosną należy wybierać te cieńsze, które będą przepuszczały powietrze i chroniły przed poceniem się niemowląt, a zimą postawić na te cieplejsze egzemplarze, które uchronią maleństwo przed utratą ciepła.

Kolorystyka kocyków

Jest to już mniej ważny aspekt choć warto dopasować kocyk do reszty rzeczy z wyprawki, by stanowiły jedną spójną całość z pokoikiem dziecka, łóżeczkiem, wózkiem czy innymi artykułami niemowlęcymi. Osoby, które myślą o kilkukrotnym macierzyństwie powinny wybierać kolory neutralne, które będą się sprawdzać w przypadku dziewczynek jak i chłopców. Stąd warto podążać za stonowanymi kolorami i wzorami.