Na co warto wybrać się ze swoją drugą połówką?
Dom Jagoda Ratajczak - 11-05-2020

Na co warto wybrać się ze swoją drugą połówką?

Kraków jest miastem kultury z mnóstwem teatrem i muzeów. Jeśli lubisz sztukę współczesną, wybierz się do Bunkru Sztuki, Międzynarodowego Centrum Kultury albo Galerii Starmach. A może lubisz słuchać muzyki klasycznej? W takim razie kup bilet do Filharmonii i Opery Krakowskiej. Różnorodność kulturową miasta doskonale odzwierciedla kalendarz festiwali. Obejmuje nie tylko Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Kultury Żydowskiej, czy Krakowski Festiwal Filmowy, ale również Paradę Smoków i Juwenalia.

Wystawa stała “Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998”

Przedstawia historię szkła w obecnie poprzemysłowej dzielnicy Krakowa, na Zabłociu. Dawna huta szkła na Lipowej 3 sąsiaduje z dawną Fabryką Oskara Schindlera. Kolekcja obejmuje historyczne narzędzia do wyrobu szkła, a także znane szklane dzieła sztuki wykonane na Lipowej w latach 1969-1998. Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18 oraz w soboty od 10 do 14.

Na co warto wybrać się ze swoją drugą połówką? 

Parada Smoków

Ten wyjątkowy spektakl świetlny i dźwiękowy obejmuje fajerwerki, lasery, muzykę, kurtyny wodne oraz ogromne pływające i unoszące się smoki (do 25 m długości i 15 m wysokości). Majestatyczne stworzenia będą animowane przez aktorów Teatru Groteska. Parada Smoków to jedno z najpopularniejszych, wyjątkowych i ekscytujących wydarzeń sezonu. Nie możesz tego przegapić! 

Orfeomajnun

Miłośnicy dobrej zabawy powinni też zwrócić uwagę na Orfeomajnun.  W tym radosnym wydarzeniu mogą uczestniczyć osoby w różnym wieku. 20 czerwca tego roku możesz wziąć udział w wyjątkowej paradzie społecznej. Odbędzie się podczas Wianków-Święta Muzyki. Zobaczysz przepiękne maski i lalki zwierząt przygotowane przez uczestników warsztatów. 

Koncert Otava Yo

Otava Yo to jedyny w swoim rodzaju, unikalny zespół. Doświadczeni muzycy ludowi zaangażowali się w mniej poważny niż zwykle projekt, nie rezygnując przy tym z tradycyjnych rosyjskich brzmień. Grają na tradycyjnych instrumentach, dzięki temu słuchacze mogą poznać unikalne dźwięki. Koncert odbędzie się 9 listopada 2020 roku o godzinie 19 w Klubie Kwadrat.

Teatr Bagatela

Znajduje się u zbiegu ulic Karmelickiej i Krupniczej. Nowa kameralna scena teatru znajduje się przy ulicy Józefa Sarego. Pierwotnie odbywały się tutaj spektakle dla dzieci. Obecnie organizuje musicale, komedie i inne formy odpowiednie dla całej rodziny.

Teatr Groteska

To jedna z najstarszych i najbardziej znanych scen lalkowych w Polsce. Teatr Groteska został założony w 1945 roku przez Zofię i Władysława Jarem. Niezmiennie cieszy się dużą popularnością. W ciągu roku organizuje około 450 przedstawień, w których łącznie bierze udział ponad 100 tysięcy widzów. Możesz kupić bilet m.in. na sztukę „O Kasi, co gąski zgubiła”, „Piękna i Bestia”, czy „Kot w butach”.

Na co warto wybrać się ze swoją drugą połówką? 

Festiwal Czekolady

Największy Festiwal Czekolady w Krakowie odbędzie się w tym roku najprawdopodobniej 28-29 listopada na Forum Wydarzeń. Przyjeżdżają tutaj producenci czekolady nie tylko z Polski, ale z różnych zakątków świata. Program obejmuje imponujące aranżacje, występy wielu znakomitych gości, warsztaty cukiernicze. Możesz tutaj zobaczyć, jak robi się pralinki i czekoladki, maluje murale czekoladą, lepi postacie z masy cukrowej oraz projektuje torty urodzinowe. Natomiast Konkurs Dekoracji Ciasta i Małej Formy to prawdziwe arcydzieło sztuki cukierniczej.