Jak wybrać klamki i gałki do drzwi?
Dom Tomasz Mazurek - 17-03-2020

Jak wybrać klamki i gałki do drzwi?

Klamka powinna być ładna i praktyczna. Wspaniale ozdobi wnętrze. Klamki występują w różnych stylach, wzorach i kolorach. Wykonane są z rozmaitych materiałów. Biorąc pod uwagę bogaty wybór, zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Klamka czy gałka do drzwi?

To jedna z najważniejszych decyzji, jaką musisz podjąć. Dostępne są zarówno proste, minimalistyczne modele, jak i bardziej ekstrawaganckie, dekoracyjne. 

Klamki cieszą się ogromną popularnością. Dzięki wszystkim innowacjom w materiałach, stylistyce i designie, sprawdzą się doskonale zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych rezydencjach. Z kolei gałki w naturalny sposób zapewnią lepszą przyczepność. Są chętnie wybierane przez osoby chore, niepełnosprawne i starsze. Występują w różnych wzorach i wykończeniach. Ostateczna decyzja zależy od Twoich osobistych preferencji. 

Jak wybrać kolor i materiał klamki?

Zanim zaczniesz szukać odpowiedniego koloru i materiału, pamiętaj o jednej prostej zasadzie. Do dużych, masywnych drzwi poszukaj większej klamki. Natomiast do drzwi z wypukłymi zdobieniami wybierz klamkę naturalnej, subtelnej linii. Wtedy unikniesz nieprzyjemnego kontrastu.

Pamiętaj, że w projektowaniu wnętrz liczy się każdy szczegół. Odpowiednia klamka podkreśli styl wnętrza. Wydobędzie jego atuty. Dlatego nie kupuj klamki pierwszej z brzegu. Zwróć uwagę na jej walory estetyczne i praktyczne. Wtedy będziesz zadowolony ze swojej decyzji. W końcu jest to rzecz, której będziesz używać wielokrotnie w ciągu dnia. 

Przejdźmy teraz do kolorów i materiałów. Jeśli lubisz spokojne aranżacje, zdecyduj się na klamkę, która nie będzie się zbytnio wyróżniać na tle drzwi. Jeżeli lubisz trochę poszaleć, poszukaj kontrastowego modelu. Pamiętaj tylko, by nie przesadzić. Zestaw dalej ma być elegancki, a nie kiczowaty. Ponadczasowe są białe, szare, czarne i antracytowe klamki. Pasują do różnych aranżacji. Jeśli lubisz klasyczne rozwiązania, zdecyduj się na chromowane, miedziane lub złote modele. A może lubisz wyróżniać się z tłumu? Klamki występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Zanim jednak zdecydujesz na czerwony, niebieski, żółty, czy zielony uchwyt, zastanów się, czy rzeczywiście pasuje do drzwi i wystroju. 

Bardzo ważną rolę odgrywa materiał. Największą popularnością cieszą się uchwyty aluminiowe i ze stali nierdzewnej. Wspaniale pasują do nowoczesnych drzwi. Wielu producentów oferuje też modele mosiężne lub z mosiężnym wykończeniem. Warto je kupić, jeśli masz drzwi nawiązujące do poprzednich epok. 

Jak wybrać klamki i gałki do drzwi?

Kształty klamek

W sklepach znajdziesz klamki w rozmaitych kształtach. Ogromną popularnością cieszą się prostokątne lub okrągłe uchwyty. Wielu producentów proponuje też owalne modele albo w kształcie łzy. Niektóre osoby decydują się na toczone lub rzeźbione uchwyty. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie pasują.

Jak wybrać klamki i gałki do drzwi?

Szyldy

Szyld nosi różne nazwy: osłonka, tarczka, rozeta. To właśnie na nim montowana jest klamka. Może być długi lub dzielony. Pierwsza wersja wyróżnia się tym, że w jej obrębie wydzielone jest miejsce na uchwyt i otwór na klucz. Zwykle montuje się ją w drzwiach zewnętrznych. Dzielony szyld jest dużo mniejszy. Może być okrągły, prostokątny lub kwadratowy. Składa się z dwóch części: podstawy i otworu na klucz albo blokadę.

Materiały przygotowane przy współpracy z Klamki-Drzwiowe.pl - Po prostu Twoja klamka.