Obecnie minimalizm jest w modzie, ludzie starają się posiadać coraz mniej niepotrzebnych przedmiotów i ograniczać ich magazynowanie. Jest to trend, mocno zakorzeniony w kulturze skandynawskiej, a także japońskiej. Jednak również w naszym kraju widać minimalistyczne podejście, zwłaszcza jeżeli chodzi o budowę domu.
Dom dla pokoleń – to przeszłość
Nie da się ukryć, że obecnie buduje się domy, które nie mają być budynkami wielopokoleniowymi. Dzieci, jak tylko osiągną odpowiedni wiek, wyfruwają z gniazda i samodzielnie kreują swoją przyszłość. Dlatego też, powierzchnie budowanych domów są o wiele mniejsze niż dawniej, a ich rozmieszczenie jest dokładnie przemyślane. Minimalna sypiania, w której znajduje się jedynie łóżko, szafy przeniesione do jednej, większej garderoby. Brak pomieszczeń, które w konsekwencji stają się zagracone i przechowują przysłowiowe „przydasie”.
Tańsza budowa i eksploatacja
Naturalnie przy domach o mniejszej powierzchni, koszt budowy jest o wiele mniejszy. Proste bryły, dwuspadowe dachy i jasne przestrzenie to wszystko wpływa na zmniejszenie kosztów oraz na lepsze zorganizowanie przestrzeni. Ponadto, nie można zapominać o niższych kosztach eksploatacyjnych. Mamy mniej powierzchni do ogrzania, sprzątania czy oświetlenia. Całość jest dobrze zorganizowana, a mała powierzchnia użytkowa sprawia, że domownicy nie wydają pieniędzy na niepotrzebne gadżety.
Przytulna przestrzeń
Mały minimalistyczny domek, będzie wystarczającą przestrzenią dla rodziny i dorastających dzieci, a po latach idealnym miejscem dla starszych rodziców. Mała przestrzeń jest bardzo przytulna i sprawia, że poszukuje się ergonomicznych i praktycznych rozwiązań. Dzięki temu dom staje się enklawą, w której człowiek nie jest zagubiony, ma wszystko na oku oraz w każdym miejscu czeka na niego funkcjonalność.
Podział stref
Budowa małego domu wymaga przemyślenia każdego detalu. Trzeba wszystko wykonać w taki sposób, aby pomieszczenia zapewniały komfort i pozwalały na swobodne funkcjonowanie. Najczęściej w małych domkach można zauważyć jasno wydzielone strefy mieszkalne. Strefa dzienna, która stanowi największą przestrzeń, nocna oraz biurowa.