Jak przygotować się do Chrztu Świętego?
Moda Agata Nowak - 24-06-2020

Jak przygotować się do Chrztu Świętego?

 

Chrzest jest nie tylko ważnym wydarzeniem w życiu dziecka i jego rodziny, ale też całej wspólnoty. Warto więc odpowiednio się do niego przygotować. Sprawdź, w co należy się zaopatrzyć.

Wygodne i eleganckie ubranko dla maluszka

Kupując ubranko dla malucha, zwróć uwagę na to, by było eleganckie, odświętne i wygodne. Ma podkreślać wyjątkowy charakter uroczystości. Z drugiej strony nie powinno krępować ruchów dziecka, ani podrażniać jego wrażliwej skóry. Sprawdź, czy uszyte jest z przewiewnych materiałów, to szczególnie ważne, jeśli planujesz chrzest latem.

Poszukaj sukieneczki z błyszczącej satyny lub dobrej jakości bawełny. W zależności od warunków pogodowych możesz nałożyć maluszkowi bolerko, płaszczyk, sweterek lub pelerynkę. Dużą popularnością się białe ubranka. Niewinną biel możesz jednak przełamać pudrowym różem, kupując sukienkę z kokardą.

Elegancka sukienka do chrztu zachwyca starannym wykonaniem. W ofercie znajdziesz zarówno skromne, jak i szykowne ubranka. Jeśli chcesz, by Twoja pociecha wyglądała jak prawdziwa księżniczka, zdecyduj się na tiulową lub satynową sukieneczkę.

Jak przygotować się do Chrztu Świętego? 

Buciki do chrztu

W kolekcji znajdziesz komfortowe, stylowe buciki w rozmiarach 10-13 cm. Popularne niechodki skierowane są do dzieci, które jeszcze nie chodzą. Oczywiście w sklepie możesz też kupić buty w większych rozmiarach, dla maluszków chodzących. Jeśli chodzi o kolory, niezmiennie króluje biel, ecru i róż. Pamiętaj, by dopasować buciki do sukienki. Oprócz tego zwróć uwagę na opaskę lub czapeczkę oraz skarpetki, wtedy stylizacja będzie elegancka.

Czapeczka dla niemowlaka

Czapeczka dla maluszka musi być luźna, lekka, delikatna i cienka. Najlepiej poszukaj bawełnianej z niedrapiącymi szwami, wtedy nie będzie stresować maleństwa. Zrezygnuj natomiast z wełnianych czapeczek, które mogą powodować dyskomfort. 

Pamiętaj, że czapka powinna zakrywać czoło i uszy. Jeśli planujesz chrzest zimą, załóż maluszkowi dwie czapeczki, grubszą na wierzchu, a cieńszą pod spodem. Jeżeli organizujesz chrzest latem, spokojnie możesz założyć maluszkowi jedną, lekką czapeczkę z bawełny.

Szatka do chrztu

Biała szatka do chrztu symbolizuje niewinność, czystość i wewnętrzną przemianę dokonującą się w osobie ochrzczonej. Jej wygląd powinien podkreślać wyjątkowy charakter uroczystości. Założenie szatki oznacza zjednoczenie dziecka z Chrystusem i rozpoczęcie nowego życia w duchu wiary katolickiej.

Zgodnie z tradycją szatka powinna być biała, z drugiej strony nie ma tutaj sztywnych reguł. Możesz więc poszukać modelu kremowego, beżowego lub ecru. Szatki dostępne są w różnych kształtach. Dużą popularnością cieszą się haftowane modele z kokardkami i koronkami. 

Jak przygotować się do Chrztu Świętego? 

Jak wybrać świecę do chrztu?

Ogień świecy symbolizuje życie, odrodzenie i wewnętrzną wiarę. Szatka i świeca stanowią nieodłączny element chrztu, zgodnie z tradycją powinni je kupić rodzice chrzestni. Najczęściej w sklepach można znaleźć białe świece ozdobione wizerunkiem Jezusa lub Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Jeśli chcesz, możesz zamówić świecę z personalizacją. Warto dopasować ją do szatki, niekiedy dostępne są w zestawie. Najlepiej, by była wyposażona w okapnik i miała gruby knot, wówczas będzie palić się równomiernie, a krople wosku nie poplamią dłoni i ubrania.