Jak weryfikować bezpieczeństwo mebli?
Dom Tomasz Lisiecki - 31-01-2020

Jak weryfikować bezpieczeństwo mebli?

Na rynku pojawiają się firmy, które zajmują się badaniem i certyfikacją wyrobów, biorąc pod uwagę ich funkcjonalność, poręczność, użyteczność, bezpieczeństwo i wytrzymałość. W ofercie znajduje się także możliwość kontroli procesu produkcyjnego oraz weryfikacja dokumentacji produktu, który jest na etapie wprowadzania do obrotu handlowego.

Proces certyfikacji

Po dokonaniu badań każdy produkt jest oznakowany certyfikatem, który świadczy o przebadaniu jego właściwości oraz następuje ulokowanie danego produktu na platformie Certipedia. Platforma ta jest bazą certyfikatów, które wydawane są przez TÜV Rheinland. Usługi tego typu często dedykowane są producentom, importerom, sieciom handlowym oraz dystrybutorom mebli. Produkty meblowe, które podlegają badaniom i certyfikacji to najczęściej te, które mieszczą się w szkołach, przedszkolach czy żłobkach. To nie jedyna grupa, zlecająca certyfikację. Często badane są także meble domowe takie jak te do przechowywania, meble kuchenne, krzesła, stoły, łóżka oraz meble ogrodowe i biurowe.

Jak weryfikować bezpieczeństwo mebli?

Grupy produktów

Wyróżnia się przykładowe wyroby, podlegające badaniom i certyfikacji. Są to między innymi: meble biurowe: krzesła biurowe, krzesła konferencyjne, biurka, szafy biurowe, regały; meble dla dzieci: łóżka, szafki i stoliki; meble do sypialni: łóżka, materace, fotele rozkładane, szafy; meble tapicerowane: fotele, sofy; meble kuchenne: kredensy, stoły kuchenne, szafki kuchenne; meble łazienkowe: szafki wiszące; meble do salonu: krzesła, stoły, regały; meble na tarasy: stoły, krzesła i leżaki; meble ogrodowe: stoły, krzesła, leżaki, meble kempingowe, huśtawki; komponenty: przedłużenia, zawiasy, uchwyty, drzwi przesuwne, rolety.

Zalety płynące z usługi

Skorzystanie z usługi badania i certyfikacji niesie za sobą pokrewność z krajowymi i międzynarodowymi przepisami i dyrektywami. Dają one gwarancję, że są one bezpieczne do użytkowania. Wpływają na wzrost zaufania klientów co do jakości i bezpieczeństwa produktów oraz stawiają na lepszym miejscu w porównaniu z innymi firmami, które nie posiadają certyfikatu jakości.