Kilka wskazówek dla początkujących hodowców róż
Dom Lidia Maciejczyk - 21-02-2020

Kilka wskazówek dla początkujących hodowców róż

Róże należą do ulubionych roślin ogrodowych i to zasłużenie. Są wszechstronne, zapewniają żywe kolory przez całe lato. Wiele gatunków wspaniale pachnie. Zobacz, jak je hodować.

Uprawa róż

Zdecydowana większość róż potrzebuje dobrego światła, najlepiej pełnego słońca i schronienia przed silnymi lub zimnymi wiatrami. Potrzebują dużej ilości miejsca i powietrza. Dlatego nie sadź ich pod drzewami. Nie siedź też ich zbyt blisko siebie. Zostaw przynajmniej 60-90 cm w przypadku większości krzewów róży i co najmniej 45 cm od ściany dla róż pnących.

Rośliny zakorzeniają się dość głęboko i potrzebują dobrej gleby. Pamiętaj również o nawożeniu. Możesz wybrać preparaty organiczne lub nieorganiczne. Zapewnią silny, zdrowy rozwój. Lubią właściwie przygotowaną gliniastą glebę, bogatą w materię organiczną. W lekkiej, piaszczystej ziemi mają tendencję do szybkiego wysychania. Składniki odżywcze wymywają. Taka gleba często nie zapewnia odpowiedniego wsparcia i zakotwiczenia. Dlatego róże są bardziej narażone na silne wiatry. Ponownie pamiętaj o dodatkowej materii organicznej podczas sadzenia.

Większość róż nie toleruje ekstremalnych kwasowości lub zasadowości. Ogólnie preferują gleby neutralne lub lekko kwaśne. Jeśli ziemia jest alkaliczna, potraktuj ją wiórami siarkowymi lub siarczanem żelaza. W ten sposób możesz ją bardziej zakwasić.

Kilka wskazówek dla początkujących hodowców róż

Banany

Dawka fosforu sprzyja kwitnieniu. Wielu miłośników róż stosuje skórki banana, które dostarczą roślinom trochę tego pierwiastka. Można używać dwie-trzy skórki tygodniowo na jedną roślinę. Wykorzystuj tutaj jedną z dwóch popularnych metod.

Posiekaj skórki bananów i zakop pod różą (pod liśćmi, ale nie przy łodydze). Kop ostrożnie, by uniknąć przeszkadzających korzeni. 

Zmiksuj skórki w blenderze, w razie potrzeby dodaj wodę. Pozostaw mieszankę na 15 minut. Nakładaj bezpośrednio na glebę pod różą. Rzuć pozostałe resztki do kompostu. 

Lucerna

Dostarcza różom azotu, wapnia, żelaza, fosforu i innych składników odżywczych, w tym kwas tłuszczowy, o którym wiadomo, że pobudza wzrost rośliny. Wsyp mąkę lub granulki z lucerny do gleby wokół róż (1 szklanka na duży krzew, pół szklanki na miniaturowe róże). 

Nawóz

Te piękności są prawdziwymi głodomorami. Dlatego dwa razy w ciągu roku stosuj ekologiczny nawóz. Pamiętaj też o regularnym podlewaniu. Zimą nałóż warstwę kompostowanego obornika o grubości 40 mm.

Kilka wskazówek dla początkujących hodowców róż

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Róże dobrze reagują na przycinanie, wytwarzając nowe łodygi i pięknie kwitnąc. Przycięcie w środku lata ożywi zmęczone kwiaty i zachęci do jesiennego kwitnienia. Zainwestuj w parę dobrej jakości sekatorów z zakrzywionymi obydwoma ostrzami. Wybierz narzędzie znanego producenta. Niektóre modele mają specjalny uchwyt dla osób leworęcznych. Inne posiadają obrotowe uchwyty. W sklepach znajdziesz również sekatory z wyjmowanymi ostrzami. Dzięki temu nie zabierają zbyt wiele miejsca.

Jeśli sadzisz róże z odkrytym systemem korzeniowym, zanurz je w wodzie przynajmniej na 24 godziny przed umieszczeniem ich w ziemi. Podlewając rośliny, zachowaj ostrożność. Róże są podatne na choroby grzybowe, zwłaszcza jeśli mają wilgotne liście.

Materiały przygotowane przy współracy z Rozeogrodowe.pl -róże sklep.