Oprawy oświetleniowe – podstawowe czy dodatkowe źródła światła?
Dom Agnieszka Kwiatek - 22-06-2022

Oprawy oświetleniowe – podstawowe czy dodatkowe źródła światła?

Przygotowując projekt pod instalację elektryczną w domu, powinniśmy dokładnie przemyśleć, w jaki sposób będzie wyglądał system oświetlenia. Nowoczesne aranżacje wnętrz wyposażone są zarówno w oświetlenie podstawowe, jak i dodatkowe. Ma to na celu nie tylko polepszenie estetyki w pomieszczeniach, ale również zapewnienie wyższej funkcjonalności i oszczędności na rachunkach.

Podział oświetlenia na podstawowe i dodatkowe jest ukierunkowany głównie poszczególnymi urządzeniami. Niektóre z nich, w zależności od pomieszczenia mogą pełnić obie funkcje. Poniżej zajmiemy się głównie tematem opraw oświetleniowych i wskażemy, które z nich będą adekwatne dla danych przypadków.

Oświetlenie podstawowe – jakie wyróżniamy?

Zdecydowanie, elementem najbardziej kojarzonym z oświetleniem podstawowym jest żyrandol. Wisząca lampa, umieszczona na środku pomieszczenia jest nieodłączną częścią każdego domu czy mieszkania. Najczęściej praktyka ta jest stosowana w salonach, choć w starszym budownictwie występuje niemalże w każdym pomieszczeniu. Lampy wiszące mają za zadanie przeważnie całkowite oświetlenie pomieszczenia. Oczywiście, dostępne są tez modele kierunkowe, emitujące energię świetlną jedynie we wskazane punkty.

Żyrandole są bardzo przydatne, kiedy mamy gości lub spożywamy wieczorny posiłek. W czasie przesiadywania przed telewizorem w salonie bądź przygotowywania jedzenia w kuchni są jednak mało użyteczne. W takich momentach potrzebujemy światła skupionego na miejscu, w którym się znajdujemy i wskazanego na czynność, jaką wykonujemy. Doskonałą opcją okazuje się wtedy oświetlenie punktowe. Często montowane w kuchni i salonie oprawy oświetleniowe pozwalają zaoszczędzić sporo energii elektrycznej, która zostałaby wykorzystana na zasilenie mniej precyzyjnego żyrandolu.

Oprawy oświetleniowe – podstawowe czy dodatkowe źródła światła?

Podział opraw

Często oprawy dzielimy na te, których cały obszar wpuszczony jest wewnątrz sufitu oraz te jedynie do niego przylegające. Mówiąc bardziej fachowo, w sprzedaży dostępne są lampy podtynkowe led oraz oprawy natynkowe. Te pierwsze stosujemy zazwyczaj w pomieszczeniach takich jak łazienka czy toaleta. Mają one za zadanie oświetlić jedynie najważniejsze miejsca. Niegdyś uważano, że ich rozmieszczenie na całej powierzchni sufitu powinno być równomierne i przebiegać w takich samych odstępach. Na przestrzeni lat, projektanci wnętrz doszli jednak do wniosku, że warto oświetlać wyłącznie najważniejsze obręby tych pomieszczeń.

Do salonów, w ramach oświetlenia dodatkowego stosuje się przeważnie oprawy natynkowe. Wieszać można je chociażby nad kanapą czy telewizorem. Ich zadaniem jest umilenie nastroju w czasie przesiadywania wieczorną porą w salonie i zdecydowana oszczędność energii elektrycznej.

Zalety opraw oświetleniowych

Dzięki zaawansowanym systemom smart, tworzonym przez producentów oświetlenia, niektóre oprawy zaopatrzone są w tzw. moduły. Ma to na celu łączenie ich z telefonem oraz domowym routerem. Taka opcja daje możliwość zarządzania światłem przy użyciu odpowiedniego oprogramowania, zainstalowanego na telefon.

Praktycznie wszystkie oprawy są skonstruowane w ramach technologii LED. Jest to obecnie najnowocześniejszy typ oświetlenia. Każda lampa podtynkowa led gwarantuje długą żywotność i wytrzymałość. Ponadto, istnieją diody zwane RGB, umożliwiające zmianę koloru emisji światła, a także dokładne ustawienie upragnionej jasności i barwy.