Jak dobrać okulary z filtrem UV?
Uroda i Zdrowie Agnieszka Kwiatek - 22-07-2020

Jak dobrać okulary z filtrem UV?

Lato w pełni. Często to czas, gdy najczęściej sięgamy po okulary przeciwsłoneczne, ponieważ słońce towarzyszy nam w tym okresie najdłużej. Jakie zatem właściwie wybrać okulary, by rzeczywiście chroniły nasze oczy?

Okulary przeciwsłoneczne w trosce o wzrok

Okuliści często powtarzają, że nieprawidłowo dobrane okulary przeciwsłoneczne potrafią wyrządzić oczom więcej szkód, aniżeli pożytku. Działanie jest podobne jak w sytuacji dbania o skórę, nakładając filtry chroniące przed promieniami UVA i UVB. Analogicznie sytuacja wygląda z oczami. Trzeba zdać sobie sprawę, że nie każde okulary przeciwsłoneczne chronią przed promieniami ultrafioletowymi, ciemne szkła nie zapewniają ochrony dla naszego wzroku.  

Brak dobrych okularów słonecznych może przyczynić się do pogorszenia się widzenia, rozwoju chorób oczu takich jak jaskra czy czerniak.

Jak dobrać okulary z filtrem UV?

Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Głównym kryterium zakupu jest to, by okulary przeciwsłoneczne stanowiły ochronę przed promieniowaniem UV. Do grupy dobrych okularów zalicza się te, które posiadają filtr UV 400. Jak sprawdzić czy dane okulary mają odpowiedni filtr? Najlepiej czytając etykiety producenta. Informacje znajdują się również zwykle po wewnętrznej stronie zausznika, na opakowaniu, zawieszce czy instrukcji dołączonej do okularów. Powinna tam znajdować się informacja typu UV400 (100% UV Reduction, 100% UV Block, UV100%). W przypadku okularów przeciwsłonecznych lepiej decydować się na markowe modele, mając pewność, że rzeczywiście chronią nasze oczy. Są one zbyt istotne, by nie zadbać o odpowiednią dla nich ochronę. Okulary nie mogą być zbyt przyciemnione, powinno ono wynosić od 70-80%.

Okulary wysokiej jakości powinny być oznakowane dodatkową informacją, w której powinny znajdować się oznaczenia dotyczące kraju pochodzenia, atestów i norm prawnych, kategorii przyciemnienia okularów (od 0 do 4) oraz nazwy dystrybutora. Spełnieniu normom odpowiadają takie oznaczenia jak: ISO 9001:2000, EN 1836+A1:2009, 89/686/EWG, PN-EN ISO 1232-1:2014-02 lub EN 166:2001.